Group 1 syllabus english medium

GROUP- I SERVICES SYLLABUS
GENERAL STUDIES AND MENTAL ABILITY
(SCREENING TEST – OBJECTIVE TYPE)

1. General Science – Contemporary developments in Science and Technology and their
implications including matters of every day observation and experience, as may be expected of
a well-educated person who has not made a special study of any scientific discipline.
2. Current events of national and international importance.
3. History of India – emphasis will be on broad general understanding of the subject in its social,
economic, cultural and political aspects with a focus on AP Indian National Movement.
4. World Geography and Geography of India with a focus on AP.
5. Indian polity and Economy – including the country’s political system- rural development –
Planning and economic reforms in India.
6. Mental ability – reasoning and inferences.
7. DISASTER MANAGEMENT (Source : CBSE Publications)
1. Concepts in disaster management and vulnerability profile of India / State of A.P.
2. Earth quakes / Cyclones / Tsunami / Floods / Drought – causes and effects.
3. Man made disasters - Prevention strategies.
4. Mitigation strategies / Mitigation measures

MAIN EXAMINATION (CONVENTIONAL TYPE)
GENERAL ENGLISH
(X CLASS STANDARD, QUALIFYING FOR INTERVIEW)
1. Comprehension
2. Precis-writing
3. Re-arrangement of sentences
4. Correction of sentences
5. Synonyms
6. Antonyms
7. Filling in the blanks
8. Correction of spellings
9. Vocabulary and usage
10. Idioms and phrases
11. Verb tenses
12. Prepositions
13. Active voice and Passive voice
14. Parts of speech

PAPER-I
GENERAL ESSAY
(Candidate should write three Essays one from each section compulsorily. Each section
contains three topics. Each Essay carries 50 marks.)
SECTION-I : Crisis management, Social problems, Analysis and solutions.
SECTION-II : Current events of national and international importance.
SECTION –III : Current events relating to State of Andhra Pradesh.

PAPER-II
SECTION-I
HISTORY AND CULTURAL HERITAGE OF INDIA WITH EMPHASIS ON 20TH CENTURY HISTORY OF INDIA
1. Indus Civilization – Vedic Civilization – Distinction between Indus Civilisation and Vedic
Civilisation – Evolution of Varna, Jathi/caste system – Religious condition – Emergence
of Religious Movements (Jainism, Buddhism and other sects) – Rise of Magadha
Imperialism – Rise of Mahayana and Development of Art (Gandhara, Mathura and
other Schools).
2. Advent of Islam and its impact – Influence of Islam on Indian Culture – Religious
Movements – Nature and significance of Bhakti Movements – Growth of vernacular
languages, literature, fine arts, architecture, monuments, Indo-Persian art and
architecture - Vijayanagara empire and their contribution to art, literature and culture –
socio-economic conditions, administration, fall of Vijayanagar empire – the Great
Moghals and their contribution to Indian Fine Art, Architecture and Fine Arts – Rise of
Shivaji.
3. Stages of colonialism – changes in administrative structure and politics – factors leading
for the British supremacy, assistance of Indian Powers and the causes of failures – Civil
rebellions – Revolt of 1857 and its impact – Rise of nationalist consciousness and
factors for the growth of Indian Nationalism and Freedom Struggle : Three Phases
:1885-1905, 1905-1920, 1920-47 and significance of Gandhian Era.
4. Rise and growth of Socio-Religious-cultural – anti-caste, Dalit and non-Brahmin,
Justice/self-respect movements in modern India – Social reform organisations and role
of intellectuals – Raja Ram Mohan Roy - Dayanand Saraswathi - Jyotiba Phule -
Narayana Guru - Mahathma Gandhi - Ambedkar and others.
5. Nationalist Literature – growth of peasant and labour movements – role of leftist parties
in anti-feudal and anti-colonial struggles-rise and growth of Women’s movements –
origin and growth of communalism – workers and peasant movements –freedom and
partition of India; important historical events after independence.
SECTION-II
SOCIAL AND CULTURAL HISTORY OF ANDHRA PRADESH
1. The Satavahanas and their contribution – social structure – religious conditions –
growth of literature and painting – Ikshvakus and their cultural contribution – Growth
of Buddhism in Andhra Pradesh – The Eastern Chalukyas of Vengi and their
importance – socio-cultural contribution – growth of Telugu language & Literature –
education and learning – Religious Sects – growth of art and architecture.
2. Socio- Cultural and Religious conditions in Andhra Desha between 1000 AD – 1565
AD Growth of Telugu Language and Literature – Nannaya- Molla etc., fine arts and
architecture – Monuments – Significance – Contribution of Qutubshahis to Telugu
language and Literature – Art- Architecture- Monuments.
3. Modern Andhra - Socio-cultural awakening in Andhra – Brahma Samaj, Arya
Samaj, Theosohica society – Adi-Andhra, Movements and role of Veereshalingam
and others – Non-Brahmin, Adi- Andhra /Dalit and Justice/self – respect movements
– Gurram Joshuva – Boyi Bheemanna – Sri Sri and others – Growth of Nationalist
Movement in Andhra and the Andhra Leaders during the Freedom Struggle – Role
of socialists – communists – anti-zamindari-kisan movements.
4. Asafjahi Dynasty – socio-cultural awakening in Telangana -Adi-Hindu Movement –
Nizam Rashtra Janasangham – Andhra Mahasabha – Andhra Saaraswata Parishat
– The role of Hyderabad State Congress and Vandemataram Movement.
5. Telangana People’s Armed Struggle – Ittehadul-Muslimeen – Razakars-anti-Nizam
Struggles and end of Nizam’s Rule and integration of Hyderabad State in Indian
Union – Formation of Andhra Pradesh.

SECTION-III
GENERAL OVERVIEW OF THE INDIAN CONSTITUTION
1. Nature of the Constitution – constitutional developments – salient features –
Preamble – Fundamental Rights, Directive Principles of State Policy and their
relationship - Fundamental Duties, Distinctive features of Indian Federation.
2. Distribution of Legislative Powers between the Union and the State; Administrative
and Financial relations between the Union and the States – Powers and the
functions of Constitutional Bodies.
3. Unicameral and Bicameral Legislatures – Functions and crises of accountability,
decline of legislature - Delegated Legislation – Legislative and Judicial control over
the delegated legislation – Judicial review of administrative action.
4. Amendment of the Constitution – Basic Structure Theory – Emergency Provisions
and De-centralisation – Community development experiment – 3 tier model of
Panchayat Raj – 73rd and 74th amendments and their implementation.
5. Welfare Mechanism in India: Provisions for scheduled castes, Tribes and Minorities;
Reservations for SC, ST and Backward classes; Prevention of SC and ST Atrocities
Act; National and State SC and ST Commission; Women’s Commission; National
and State Minorities Commission and Human Rights Commission.
PAPER-III
SECTION-I
PLANNING IN INDIA & INDIAN ECONOMY
1. National and per capita income and human development - Sectoral changes in the
Indian Economy (GDP and work force).
2. Indian Planning – Objectives, priorities, specific aims of the recent 5 year plan--
experience and problems. Changes in the role of public-Private Sectors and their
shares in the total plan outlay before and after economic reforms.
3. Poverty and unemployment problems-- magnitude and measures initiated to
ameliorate them.
4. Monetary policy – Structure of Indian Banking and non-banking financial institutions
and reforms in them since the 1990s—regulation of credit by RBI.
5. Pattern of revenue, expenditure and public debt and effects on the economy.
SECTION-II
LAND REFORMS & SOCIAL CHANGES IN A.P. AFTER INDEPENDENCE
1. Historical background of land reforms and the change in laws from time to time –
Intermediaries abolition, tenancy reforms, ceilings on holdings and land issues in
A.P.
2. Structure of the Andhra Pradesh economy - its sectoral and regional distribution and
the extent of poverty. Agricultural inputs and technology.
3. Demographic features and social backwardness, literacy and occupation structure;
changes in the sectoral distribution of income and employment. Socio-political and
economic empowerment of women.
4. State finances and budgetary policy – tax structure, sharing central taxes,
expenditure pattern in revenue and capital account as well as plan and non-plan
accounts. Public debt – composition - internal and external debt including World
Bank loans.
5. Five year plans of AP – Outlays, financing public sector plan and resource allocation
pattern in the recent 5 year plan.
18
SECTION –III
ANDHRA PRADESH’S ECONOMY, PRESENT STATUS, ITS STRENGTHS AND
WEAKNESSES
1. Growth and structure of industries in AP; Factories, small and tiny sectors, their
comparison, growth, weaknesses and problems.
2. Structure of agricultural outputs. Administrated prices including support and
procurement prices - Public Distribution System in Andhra Pradesh.
3. Regional disparities in income, industrial output, rainfall, irrigation, health and
education in AP.
4. Institutional and non-institutional sources of rural credit in AP - structure and growth -
cooperatives and their share in total credit - adequacy and problems.
5. Service Sector of AP – Importance, composition and growth with special reference to
transport and communication, tourism and information technology.
PAPER-IV
SECTION-I
ROLE AND IMPACT OF SCIENCE AND TECHNOLOGY IN THE DEVELOPMENT OF INDIA:
UNIT 1: National policy of science and technology and changes in the policy from time to time,
Technology Missions.
UNIT 2: Space programme in India and its applications with special reference to industrial,
agricultural and other rural developmental activities, INSAT and IRS systems.
UNIT 3: Role of Information Technology in Rural India, basics of computers, computers in
communication and broadcasting, software development in economic growth. Broad IT
applications.
UNIT 4: Energy Resources: Energy demands, renewable energy resources, nuclear energy,
the development and its utilisation in the country.
UNIT 5: Current Science & Technology Developments in India, Climate change, Disaster
Management (Floods, Cyclones and Tsunami); Crop science in India, Fertilisers, Control of
pests and diseases – scenario in India; Drinking water and supply, urbanisation and industrial
development.
SECTION-II
GENERAL AWARENESS WITH THE MODERN TRENDS IN LIFE SCIENCES
UNIT 1: Progress of Agricultural Science and its impacts - Introduction to Biotechnology: History
of fermentation development, industrially important fermentation products (antibiotics, organic
acids, alcohols, vitamins, amino acids (only one in each category is to be studied)) Production of
low volume, high value fermentation products (insulin, growth hormones, recombinant vaccines,
interferons)
UNIT 2: Plants and human affairs, characteristics of plants, usefulness for mankind, origin of
agriculture, useful and harmful plants. Introduction to animals, Domestic and wild animals,
usefulness of animals for mankind, Exploitation of animals by man for food and medical
advancements.
UNIT 3: Introduction to and applications of Genetic Engineering & Stem Cell Research: Basic
concepts (the basic process of genetic engineering) – Biotechnology in agriculture
(Biofertilisers, Biopesticides, Biofuels, Genetically modified crops, Tissue culture) animal
husbandry (transgenic animals- applications) and environment (Biotechnology in Environmental
clean up processes).
UNIT 4: Microbial infections ; Common present day infections and preventive measures.
Introduction to bacterial, viral, protozoal and fungal infections. Basic knowledge of infections
caused by different groups of micro organisms – diarrhoea, dysentry, cholera, tuberculosis,
malaria, viral infections like HIV, encephalitis, chikungunya, bird flu – preventive measures
during out breaks.
19
UNIT 5: Vaccines: Introduction to immunity, Fundamental concepts in vaccination and
traditional methods of vaccine production (production of DPT and Rabies vaccine), Production
of Modern Vaccines (production of Hepatitis vaccine), Applications of immunological methods in
diagnosis.
SECTION-III
DEVELOPMENT & ENVIRONMENT PROBLEMS:
UNIT 1: Environmental Segments, Promoting Environmental Protection, The Environment
(Protection) Act, Air (Prevention and Control of Pollution) Act, Water (Prevention and control of
pollution) Act, Water pollution Cess Act, Forest conservation Act, Environmentalism
UNIT 2: Natural Resources: Forest Resources – Types of Forests, Uses of Forests. Water
Resources- Types of Dams, Drought Occurrences and Floods, Land Resources: Soils and
Cropping patterns, Mineral resources.
UNIT 3: Eco-Systems and Bio-diversity: Terminology of Ecology, Basic Concepts of Ecology,
concept of an Ecosystem, Food Chains in Eco systems, Types of Eco systems. Biodiversity and
its conservation: Types of biodiversity, Hotspots of Biodiversity, threats to diversity.
UNIT 4: Environment Pollution and Solid Waste Management: Air Pollution, water pollution, Soil
Pollution, Noise pollution. Solid Waste Management: Types of Solid waste, Factors affecting
the solid waste generation, Impact of solid wastes, Recycling and reuse.
UNIT 5: Role of Information Technology in Environment and Human Health. Global
Environmental Issues like Climate Change, Acid Rain, Global warming, Wasteland Reclamation,
Watershed management, watershed approach for sustainable development.
PAPER-V
DATA INTERPRETATION AND PROBLEM SOLVING
1. Data appreciation and interpretation using ratios, percentages and averages.
2. Drawing conclusions from the data present in tabular, graphical and diagrammatical
forms and to point out deficiencies, limitations or inconsistencies therein.
3. Problem solving using the following:
a) Sequences and Series: Analogies of numbers and alphabets, completion of blank
spaces in a:b,c,d, odd thing out, missing number in a sequence or series.
b) Coding and decoding problems: A given word or group of letters in English are to be
coded or decoded based on the given code(s).
c) Date, time and arrangement problems: Calender and clock problems, blood
relationship and seating arrangements.
Passage Analysis: A duly structured situation will be presented to the candidates and they will
be asked to analyse and suggest their own solution to the problem arising out of situation.
Alternatively, they may be called upon to prove the understanding of the situation by answering
certain searching questions based on the situation.
20
ANNEXURE-III
LIST OF SCHEDULED CASTES
(Definition 28 of General Rule - 2)
SCHEDULE - I
(Substituted with effect from 27-07-1977 through G.O.Ms.No. 838, G.A.(Services-D)
Department, dated 15/12/1977)
1 Adi Andhra
2 Adi Dravida
3 Anamuk
4 Aray Mala
5 Arundharitya
6 Arwa Mala
7 Bariki
8 Bavuri
9 Beda Jangam, Budga Jangam (In Districts of Hyderabad, Rangareddy,
Mahaboobnagar, Adilabad, Nizamabad, Medak, Karimnagar, Warangal, Khammam
and Nalgonda)*
10 Bindla
11 Byagara, Byagari*
12 Chachati
13 Chalavadi
14 Chamar, Mochi, Muchi, Chamar-Ravidas, Chamar-Rohidas*
15 Chambhar
16 Chandala
17 Dakkal, Dokkalwar
18 Dandasi
19 Dhor
20 Dom, Dombara, Paidi, Pano
21 Ellamalwar, Yellammalawandlu
22 Ghasi, Haddi, Relli, Chachandi
23 Godagali, Godagula(in the Districts of Srikakulam, Vizianagaram & Vishakapatnam) *
24 Godari
25 Gosangi
26 Holeya
27 Holeya Dasari
28 Jaggali
29 Jambuwulu
30 Kolupulvandlu, Pambada, Pambanda, Pambala *
31 Madasi Kuruva, Madari Kuruva
32 Madiga
33 Madiga Dasu, Mashteen
34 Mahar
35 Mala, Mala Ayawaru *
36 Mala Dasari
37 Mala Dasu
38 Mala Hannai
39 Mala Jangam
40 Mala Masti
41 Mala Sale, Netkani
42 Mala Sanyasi
43 Mang
44 Mang Garodi
45 Manne
46 Mashti
47 Matangi
48 Mahter
49 Mitha Ayyalvar
50 Mundala
51 Paky, Moti, Thoti
52 (Omitted)*
53 Pamidi
54 Panchama, Pariah
55 Relli
56 Samagara
21
57 Samban
58 Sapru
59 Sindhollu, Chindollu
60 Yatala (Srikakulam Dist. Only) Memo No. 8183/CV-1/2006-10 SW (CV-I) Dept., Dt.
31/03/2008
61 Valluvan * (Chittoor and Nellore Dist. Only) Memo No. 8183/CV-1/2006-10 SW (CV-I)
Dept., Dt. 31/03/2008
* As for the Constitution (Scheduled Caste) orders (Second Amendment) Act 2002, Act No. 61
of 2002
LIST OF SCHEDULED TRIBES
1. Andh, Sadhu Andh *
2. Bagata
3. Bhil
4. Chanchu (Chenchwar omitted) *
5. Gadabas, Boda Gadaba, Gutob Gadaba, Kallayi Gadaba, Parangi Gadaba, Kathera Gadaba,
Kapu Gadaba *
6. Gond, Naikpod, Rajgond, Koitur *
7. Goudu (in the Agency tracts)
8. Hill Reddis
9. Jatapus
10. Kammara
11. Kattunayakan
12. Kolam, Kolawar *
13. Konda Dhoras, Kubi *
14. Konda Kapus
15. Konda Reddis
16. Kondhs, Kodi, Kodhu, Desaya Kondhs, Dongria Kondhs, Kuttiya Konds, Tikiria Khondhs,
Yenity Khondhs, Kuvinga *
17. Kotia, Bentho Oriya, Bartika, Dulia, Holva, Sanrona, Sidhopaiko (Dhulia, Paiko, Putiyaomitted
*)
18. Koya, Doli Koya, Gutta Koya, Kammara Koya, Musara Koya, Oddi Koya, Pattidi Koya,
Rajah, Rasha Koya, Lingadhari Koya (Ordinary), Kottu Koya, Bhine Koya, Raj Koya
(Goud-omitted *)
19. Kulia
20. Malis (excluding Adilabad, Hyderabad, Karimnagar, Khammam, Mahabubnagar, Medak,
Nalgonda, Nizamabad and Warangal District)
21. Manna Dhora
22. Nayaks (in the Agency tracts)
23. Mukha Dhora, Nooka Dhora
24. Pardhan
25. Porja, Parangi Perja
26. Reddi Dhoras
27. Rona, Rena
28. Savaras, Kapu Savaras, Maliya Savaras, Khutto Savaras
29. Sugalis, Lambadis, Banjara *
30. Thoti (in Adilabad, Hyderabad, Karimnagar, Khammam, Mahabubnagar, Medak, Nalgonda,
Nizamabad and Warangal Districts)
31.Valmiki (in the Scheduled Areas of Vishakapatnam, Srikakulam, Vizianagaram, East
Godavari and West Godavari Districts *)
32. Yenadis, Chella Yenadi, Kappala Yenadi, Manchi Yenadi, Reddi Yenadi *
33. Yerukulas, Koracha, Dabba Yerukula, Kunchapuri Yerukula, Uppu Yerukula *
34. Nakkala Kurivikaran (Nakkala – A.P. Gazette, Part – III (B) Central Acts ordinace and
Regulations Issue No. 05 Dt. 02/10/2003 )
35. Dhulia, Paiko, Putiya (in the districts of Vishakapatnam, Vizianagaram *)
* As for the Scheduled Castes and Scheduled Tribes Orders (Amendment) Act 2002, Act No. 10
of 2003

LIST OF SOCIALLY AND EDUCATIONALLY BACKWARD CLASSES
(Amended from time to time as on 31/08/2007)
GROUP- A
Aboriginal Tribes, Vimuktha Jathis, Nomadic and Semi Nomadic Tribes etc.,
1. Agnikulakshatriya, Palli, Vadabalija, Besta, jalari, Gangavar, Gangaputra, Goondla,
Vanyakulakshatriya (Vannekapu, Vannereddi, Pallikapu, Pallireddy Neyyala and
Pattapu) *Mudiraj / Mutrasi / Tenugollu, (* added vide G.O.Ms.No. 15 Backward Classes
Welfare (C2) Dept., dt. 19/02/2009).
2. Balasanthu, Bahurupi
3. Bandara
4. Budabukkala
5. Rajaka (Chakali Vannar)
6. Dasari (formerly engaged in bikshatana)
(amended vide G.O.Rt.No. 32, BCW(M1) Department, dated 23/02/1995)
7. Dommara
8. Gangiredlavari
9. Jangam (whose traditional occupation is begging)
10. Jogi
11. Katipapala
12. Korcha
13. Lambada or Banjara in Telangana Area
(deleted and included in S.T. list vide G.O.Ms.No. 149, SW, dated 3/5/1978)
14. Medari or Mahendra
15. Mondivaru, Mondibanda, Banda
16. Nayee Brahmin (Mangali), Mangala and Bajantri
(amended vide G.O.Ms.No. 1, BCW(M1) Department, dated 6/1/1996)
17. Nakkala (Deleted vide G.O. Ms. No. 21, BCW(C2) Dept., Dt. 20/06/2011)
18. Vamsha Raj (amended vide G.O.Ms.No. 27, BCW(M1) Department, dated 23/06/1995
deleting the Original name Pitchiguntla)
19. Pamula
20. Pardhi (Nirshikari)
21. Pambala
22. Peddammavandlu, Devaravandlu, Yellammavandlu, Mutyalammavandlu (Dammali,
Dammal, Dammula, Damala Castes confined to Srikakulam dist. Vide G.O.Ms. No.: 9
BCW(C2) Dept., Dt. 9/04/2008)
23. Veeramushti (Nettikotala), Veera bhadreeya (Amended vide G.O. Ms. No. 62, BCW (M1)
Dept., Dt. 10/12/1996)
24. Valmiki boya (Boya, Bedar, Kirataka, Nishadi, Yellapi, Pedda Boya) Talayari and
Chunduvallu
(G.O.Ms. No. 124, SW, Dt. 24.06.85) Yellapi and Yellapu are one and the same
amended vide G.O. Ms. No. 61, BCW(M1) Dept., Dt. 05.12.1996)
25. Yerukalas in Telangana area (deleted and included in the list of S.Ts)
26. Gudala
27. Kanjara - Bhatta
28. Kalinga (Kinthala deleted vide G.O.Ms. No. 53, SW, Dt. 07.03.1980)
29. Kepmare or Reddika
30. Mondipatta
31. Nokkar
32. Pariki Muggula
33. Yata
34. Chopemari
35. Kaikadi
36. Joshinandiwalas
37. Odde (Oddulu, Vaddi, Vaddelu)
38. Mandula (Govt. Memo No. 40-VI/70-1, Edn., Dt. 10.02.1972)
39. Mehator (Muslim) (Govt. Memo No. 234-VI/72-2, Edn., Dt. 05.07.1972).
40. Kunapuli (Govt. Memo No. 1279/P1/74-10, E&SW, Dt. 03.08.1975)
41. Patra (included in G.O. Ms. No. 8, BCW(C2) Dept., Dt. 28.08.2006)
42. kurakula of Srikakulam, Vizianagaram and Visakhapatnam Districts only. Included vide
in G.O.MS.No. 26 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
43. Pondara of Srikakulam, Vizianagaram, and Visakhapatnam Districts only. Included vide
G.O.MS.No. 28 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
44. Samanthula, Samantha, sountia, Sauntia of Srikakulam District only. Included vide
G.O.MS.No. 29 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
23
45. pala-Ekari, Ekila, Vyakula, Ekiri, Nayanivaru, Palegaru, Tolagari, Kavali of Chittor,
Cuddapah, Kurnool, Anantapur, Nellore, Hyderabad and Rangareddy Districts only.
Included Vide G.O. MS. No. 23 B.C. W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
46. Rajannala, Rajannalu of Karimnagar, Warangal, Nizamabad and Adilabad Districts only.
(included in vide G.O.Ms. No. 44 B.C.W(C2) Dept., Dt.07/08/2008).
47. Bukka Ayyavars, Included vide G.O.Ms.No. 6 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009.
48. Gotrala, Included vide G.O.Ms.No. 7 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009. The area of operation shall be confined to Telangana Region only.
49. Kasikapadi / Kasikapudi, Included vide G.O.Ms.No. 8 Backward Classes Welfare (C2)
Dept., dt. 19/02/2009. The area of operation shall be confined to Hyderabad,
Rangareddy, Nizamabad, Mahaboobnagar and Adilabad Districts of Telangana Region
only.
50. Siddula, Included vide G.O.Ms.No. 9 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009. The area of operation shall be confined to Telangana Region only.
51. Sikligar / Saikalgar, Included vide G.O.Ms.No. 10 Backward Classes Welfare (C2) Dept.,
dt. 19/02/2009.
52. Poosala included vide G.O. Ms.No. 16 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009.
53. Aasadula / Asadula, included vide G.O. Ms. No. 13, Backward Classes Welfare (C2)
Dept., Dt. 27/05/2011. The area of operation shall be confined to East Godavari and
West Godavari Districts only.
54. Keuta/Kevuto/Keviti, included vide G.O. Ms. No. 15, Backward Classes Welfare (C2)
Dept., Dt. 27/05/2011. The area of operation shall be confined to Srikakulam District
only.
GROUP – B (Vocational)
1. Achukatlavandlu in the Districts of Visakhapatnam and Guntur confined to Hindus only
as amended vide G.O. Ms. No. 8, BCW(C2) Dept., Dt. 29.03.2000
2. Aryakshatriya, Chittari , Giniyar, Chitrakara, Nakshas (Muchi Telugu Speaking deleted
vide G.O. Ms. No. 31, BCW (M1) Dept., 11.06.1996)
3. Devanga
4. Goud (Ediga) Gouda (Gamella) Kalalee, Goundla, Settibalija of Vishaphapatnam, East
Godavari, West Godavari and Krishna Districts and Srisayana (Segidi) – (amended vide
G.O. Ms. No. 16, BCW (A1) Dept., dt. 19.06.1997
5. Dudekula, Laddaf, Pinjari or Noorbash
6. Gandla, Telikula, Devatilakula (Amended vide G.O. Ms. No. 13, BCW(A1) Dept., dt.
20.05.1997)
7. Jandra
8. Kummara or Kulala, Salivahana (Salivahana added vide G.O. Ms. No. 28, BCW(M1)
Dept., 24.06.1995)
9. Karnabhakthulu, Kaikolan or Kaikala (Sengundam or Sengunther)
10. Karnabhakthulu
11. Kuruba or Kuruma
12. Nagavaddilu
13. Neelakanthi
14. Patkar (Khatri)
15. Perika (Perikabalija, Purasirikshatriya)
16. Nessi or Kurni
17. Padmasali (Sali, Salivan, Pattusali, Senapathulu, Thogata Sali)
18. Srisayana ((segidi)- deleted and added to Sl.No. 4 of Group-B)
19. Swakulasali
20. Thogata, Thogati or Thogataveerakshtriya
21. Viswabrahmin, Viswakarma (Ausula or Kamsali, Kammari, Kanchari Vadla or Vadra or
Vadrangi and Silpis)
(Viswakarma added vide G.O. Ms. No. 59 BCW(M1) Dept., Dt. 06.12.1995)
22. Kunchiti, Vakkaliga, Vakkaligara, Kunchitiga of Anantapur Dist. Only vide G.O. Ms.No.
10 BCW(C-2) Dept., Dt. 9-04-2008
23. Lodh, Lodhi, Lodha of Hyderabad, Rangareddy, Khammam and Adilabad Districts only.
Included in Vide G.O.MS.No. 22 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
24. Bondili (included in vide G.O.Ms. No. 42, B.C.W(C2) Dept., Dt.07/08/2008)
25. Are Marathi, Maratha(Non-Brahmins), Arakalies and Surabhi Natakalavallu. (included in
vide G.O.Ms. No. 40, B.C.W(C2) Dept., Dt.07/08/2008)
26. Neeli (included in vide G.O.Ms. No. 43, B.C.W(C2) Dept., Dt.07/08/2008).
27. Budubunjala/Bhunjwa/Bhadbhunja, included vide G.O.Ms. No. 11, Backward Classes
Welfare (C2) Dept., Dt. 27/05/2011. The area of operation shall be confined to
Hyderabad and Ranga Reddy District only.
24
28. Gudia/Gudiya, included vide G.O.Ms. No. 14, Backward Classes Welfare (C2) Dept., Dt.
27/05/2011. The area of operation shall be confined to Srikakulam, Vizianagaram and
Vishakhapatnam, district only.
GROUP – C
Scheduled Castes converts to Christianity and their progeny
(Substituted in G.O.Ms.No.159, G.A.(Ser.D) Dept., dt. 02/04/1981)
GROUP – D (Other Classes)
1. Agaru
2. Are-Katika, Katika, Are-Suryavamsi(Are-Suryavamsi added vide G.O. Ms. No. 39, B.C.
W(C2) Dept., Dt. 7/08/08)
3. Atagara
4. Bhatraju
5. Chippolu (Mera)
6. Gavara
7. Godaba
8. Hatkar
9. Jakkala
10. Jingar
11. Kandra
12. Kosthi
13. Kachi
14. Surya Balija, (Kalavanthulu) Ganika (amended vide G.O.Ms. No. 20, BCW(P2) Dept., Dt.
19.07.1994)
15. Krishanabalija (Dasari, Bukka)
16. Koppulavelama
17. Mathura
18. Mali (Bare, Barai, Marar and Tamboli of all Districts of Telangana Region added as
synonyms vide G.O. Ms. No. 3, BCW(C2) Dept., Dt. 09.01.2004 and G.O. Ms. No. 45,
B.C.W(C2) Dept., Dt.07/08/2008)
19. . . . deleted vide G.O. Ms. No. 15 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
28/02/2009.
20. Munnurukapu (Telangana)
21. Nagavamsam (Nagavamsa) vide G.O.Ms.No. 53, BC Welfare Dept., dated:19/09/1996
22. Nelli(deleted vide G.O.Ms. No. 43, B.C.W(C2) Dept., Dt.07/08/2008)
23. Polinativelmas of Srikakulam and Visakhapatnam districts
24. . . . deleted vide G.O. Ms.No. 16 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt. 19/02/2009
25. Passi
26. Rangrez or Bhavasarakshtriya
27. Sadhuchetty
28. Satani (Chattadasrivaishnava)
29. Tammali (confined to five districts of Nalgonda, Mahaboobnagar, Karimnagar,
Nizamabad and Adilabad of Telangana Region only and not to other parts of A.P. as
amended vide G.O. Ms. No. 20, BCW(A1) Dept., dt 21.07.1997)
30. Turupukapus or Gajula kapus {… the words “of Srikakulkam, Vizianagaram and
Vishakapatnam Districts” were deleted vide G.O.Ms.No. 62, Backward Classes Welfare
(C2) Dept., dt. 20/12/2008 and G.O. Ms.No. 19 Backward Classes Welfare (C2) Dept.,
dt. 19/02/2009} who are subject to Social customs or divorce and remarriage among
their women (G.O. Ms. No. 65, E&SW, dt. 18.02.1994)
31. Uppara or Sagara
32. Vanjara (Vanjari)
33. Yadava (Golla)
34. Are, Arevallu and Arollu of Telangana District (Included vide G.O.Ms.No. 11, Backward
Classes Welfare (C-2) Department, dt. 13/5/2003 and G.O.Ms. No. 41, B.C.W(C2)
Dept., Dt.07/08/2008)
35. Sadara, Sadaru of Anantapur Dist. Only vide G.O.Ms.No. 11 BCW (C-2) Dept., Dt. 9-04-
2008
36. Arava of Srikakulam District only. Included in vide G.O. MS. No. 24 BC W (C2) Dept., Dt.
4/07/08
37. Ayyaraka, of Srikakulam, Vizianagaram, Visakhapatnam, East Godavari, West Godavari,
Krishna, Guntur, Khammam and Warangal Districts only. Included in vide G.O. MS. No.
25 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
38. Nagaralu of Srikakulam, Vizianagaram, Visakhapatnam, Krishna, Hyderabad and
Rangareddy Districts only. Included in vide G.O. MS. No. 27 BC W (C2) Dept., Dt.
4/07/08
25
39. Aghamudian, Aghamudiar, Agamudivellalar and Agamudimudaliar including Thuluva
Vellalas of Chittoor, Nellore, Kurnool, Anantapur, Hyderabad and Rangareddy Districts
only. Included in vide G.O. MS. No. 20 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
40. Beri Vysya, Beri Chetty of Chittoor, Nellore and Krishna Districts only. Included in vide
G.O. MS. No. 21 BC W (C2) Dept., Dt. 4/07/08
41. Atirasa included vide G.O. Ms.No. 5 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009. The area of operation shall be confined to East Godavari and West
Godavari Districts only.
42. Sondi / Sundi included vide G.O. Ms.No. 11 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009.
43. Varala included vide G.O. Ms.No. 12 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009. The area of operation shall be confined to Telangana region only.
44. Sistakaranam included vide G.O. Ms.No. 13 Backward Classes Welfare (C2) Dept., dt.
19/02/2009.
45. Lakkamari Kapu included vide G.O. Ms.No. 14 Backward Classes Welfare (C2) Dept.,
dt. 19/02/2009. The area of operation shall be confined to Telangana region only.
46. Veerashaiva Lingayat/Lingabalija, included vide G.O. Ms.No. 22 Backward Classes
Welfare (C2) Dept., dt. 28/02/2009.
47. Kurmi, included vide G.O.Ms. No. 12, Backward Classes Welfare (C2) Dept., Dt.
27/05/2011. The area of operation shall be confined to Telangana Region and also
Krishna District only.
GROUP – E
(Socially and Educationally Backward Classes of Muslims)
1. Achchukattalavandlu, Singali, Singamvallu, Achchupanivallu, Achchukattuvaru,
Achukatlavandlu.
2. Attar Saibuli, Attarollu
3. Dhobi Muslim/ Muslim Dhobi/ Dhobi Musalman, Turka Chakla or Turka Sakala, Turaka
Chakali, Tulukka Vannan, Tskalas or Chakalas, Muslim Rajakas.
4. Faqir, Fhakir Budbudki, Ghanti, Fhakir, Ghanta Fhakirlu, Turaka Budbudki, Derves,
Fakeer
5. Garadi Muslim, Garadi Saibulu, Pamulavallu, Kani-Kattuvallu, Garadollu, Garadiga.
6. Gosangi Muslim, Phakeer Sayebulu
7. Guddi Eluguvallu, Elugu Bantuvallu, Musalman Keelu Gurravallu
8. Hajam, Nai, Nai Muslim, Navid
9. Labbi, Labbai, Labbon, Labba
10. Pakeerla, Borewale, Deraphakirlu, Bonthala
11. Kureshi/ Khureshi, Khasab, Marati Khasab, Muslim Katika, Khatik Muslim
12. Shaik/ Sheikh
13. Siddi, Yaba, Habshi, Jasi
14. Turaka Kasha, Kakkukotte Zinka Saibulu, chakkitakanevale, Terugadu Gontalavaru,
Thirugatiganta, Rollaku Kakku Kottevaru, Pattar Phodulu,
Chakketakare, Thuaka Kasha
15. Other Muslim groups excluding
Syed, Saiyed, Sayyad, Mushaik;
Mughal, Moghal;
Pathans;
Irani;
Arab;
Bohara, Bohra;
Shia Imami Ismaili, Khoja;
Cutchi-Memon;
Jamayat;
Navayat;
and all the synonyms and sub-groups of the excluded groups; and except those who
have been already included in the State List of Backward Classes.
N.B.: 1. The above list is for information and subject to confirmation with reference to
G.O.Ms.No. 58, SW(J) Department, dated 12/05/1997 and time to time orders.
2. On account of any reason whatsoever in case of any doubt/ dispute arising in the
matter of community status (SC/ST/BC/OC) of any candidate, subject to satisfaction with
regard to relevant rules and regulations in force the decision of the Commission shall be
final in all such cases.

0 comments:

Post a Comment

 
Top Blogs